منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • مقدمه ای بر دستورات ساده اما مهم در لینوکس

مقدمه ای بر دستورات ساده اما مهم در لینوکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقدمه ای بر دستورات ساده اما مهم در لینوکس

وقتی صحبت از کار با سیستم عامل لینوکس می شود، یکی از اساسی ترین و ضروری ترین کارها، پیمایش و مدیریت فایل ها و دایرکتوری ها است. به همین دلیل، آشنایی با برخی از دستورات کلیدی ls که برای فهرست کردن محتویات یک دایرکتوری استفاده می‌شوند، مهم است. در این مقاله با برخی از مهمترین دستورات ls آشنا می شویم. ما همچنین سعی می کنیم به شما بگوییم که چگونه می توانید از آنها استفاده کنید تا بتوانید کار خود را با لینوکس کارآمدتر و موثرتر کنید. پس در این مقاله آموزشی با وبلاگ تهران سرور همراه باشید.

راس

دستور ls یکی از اساسی ترین و رایج ترین دستورات در سیستم عامل لینوکس است. وقتی بدون هیچ گزینه ای اجرا می شود، فقط محتویات دایرکتوری فعلی (cwd) را فهرست می کند.

$ ls
file1 file2 file3 directory1 directory2

ls-l

گزینه ls -l نمای دقیقی از محتویات یک فهرست ارائه می دهد. اطلاعاتی مانند مجوزهای فایل، مالکیت، مهر زمانی و تعداد پیوندهای فایل را نمایش می دهد.

$ ls -l
total 8
-rw-rw-r-- 1 user1 user1 18 Feb 7 23:03 file1
-rw-rw-r-- 1 user1 user1 26 Feb 7 23:03 file2
-rw-rw-r-- 1 user1 user1 23 Feb 7 23:03 file3
drwxrwxr-x 2 user1 user1 4096 Feb 7 23:04 directory1
drwxrwxr-x 2 user1 user1 4096 Feb 7 23:04 directory2

ls -a

گزینه ls -a (یا ls –all) تمام محتویات یک دایرکتوری را فهرست می کند. حاوی فایل‌ها و فهرست‌های مخفی است که معمولاً نمایش داده نمی‌شوند. برای مکان یابی و مدیریت فایل ها و دایرکتوری های مخفی مفید است.

$ ls -a
. .. .hidden_file file1 file2 file3 directory1 directory2

ls -t

گزینه ls -t (یا ls –time) محتویات دایرکتوری را بر اساس زمان اصلاح مرتب می کند و ابتدا فایل ها و دایرکتوری های اخیراً اصلاح شده را نمایش می دهد. این برای مکان یابی سریع و کار با فایل های اخیراً به روز شده مفید است.

$ ls -t
file2 file3 file1 directory2 directory

ls -r

گزینه ls -r (یا ls –reverse) محتویات یک دایرکتوری را معکوس می کند و فایل ها و دایرکتوری ها را به ترتیب معکوس نمایش می دهد که معمولاً با دستور ls مشاهده می شود. این برای معکوس کردن ترتیب نمایش برای یافتن فایل‌ها و دایرکتوری‌های خاص مفید است.

$ ls -r
directory1 directory2 file1 file3 file2

کهیر

گزینه ls -h (یا ls -human-readable) اندازه فایل ها را با فرمت قابل خواندن توسط انسان، با استفاده از واحدهایی مانند KB، MB و GB به جای اعداد خام نمایش می دهد. این باعث می شود که در یک نگاه اندازه فایل ها و دایرکتوری ها را به راحتی درک کنید.

$ ls -h
file1 (18B) file2 (26B) file3 (23B) directory1 (4.0K) directory2 (4.0K)

دستورات ساده اما مهمی که باید در لینوکس بدانید

ls -r

گزینه ls -R (یا ls –recursive) برای نمایش محتویات یک دایرکتوری، شامل همه زیرشاخه های آن و محتویات آن استفاده می شود. این برای مکان یابی و مدیریت سریع فایل ها و دایرکتوری ها در ساختارهای دایرکتوری پیچیده مفید است.

$ ls -R
.:
file1 file2 file3 directory1 directory2

./directory1:
file4 file5 file6

./directory2:
file7 file8 file9

رنگ نژادی

دستور ls را می توان برای نمایش خروجی های رنگی گسترش داد و شناسایی انواع مختلف فایل ها و دایرکتوری ها را آسان تر می کند. این را می توان با استفاده از گزینه ls –color یا با افزودن خط زیر به فایل ‘.bashrc’ خود به دست آورد.

$ alias ls="ls --color=auto"

ls با مرتب سازی سفارشی

دستور ls را می توان در ترکیب با دستورات و ابزارهای دیگر برای مرتب کردن فایل ها و دایرکتوری ها به روش سفارشی استفاده کرد. به عنوان مثال، اسکریپت Bash زیر محتویات یک فهرست را بر اساس اندازه فایل مرتب می‌کند و بزرگترین فایل‌ها ابتدا ظاهر می‌شوند.

$ ls -lSr | awk '{print $5, $9}'

ls با گروه بندی نوع فایل

اسکریپت bash زیر محتویات دایرکتوری را بر اساس نوع فایل گروه بندی می کند، دایرکتوری ها، پیوندهای نمادین و فایل های معمولی را به طور جداگانه نمایش می دهد (awk یک زبان برنامه نویسی محبوب برای سفارشی سازی ورودی متن است.)

$ ls -l | awk '{
   if ($9 ~ /^.*->.*$/) print "LINK: ", $9;
   else if ($1 ~ /^d.*/) print "DIR: ", $9;
   else print "FILE: ", $9
}

ls با فیلتر کردن نوع فایل

اسکریپت bash زیر فقط فایل‌هایی از نوع خاصی را نمایش می‌دهد، برای مثال فقط فایل‌های “.txt”. در اینجا از دستور grep برای نمایش خطوط حاوی ‘.txt’ استفاده می شود.

$ ls | grep ".txt$"

نتیجه

با تسلط بر این دستورات مهم ls، در مسیر تبدیل شدن به یک کاربر ماهر لینوکس خواهید بود. چه یک حرفه ای باتجربه باشید و چه تازه شروع به کار کرده اید، درک نحوه هدایت و مدیریت موثر فایل ها و دایرکتوری ها یک مهارت مهم است. با این دستورات می توانید کارآمدتر و قابل اعتمادتر با لینوکس کار کنید.