منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نصب سیستم عامل سنتی 8 در 4 مرحله کاملاً تصویری و گام به گام + انجام تنظیمات –

نصب سیستم عامل سنتی 8 در 4 مرحله کاملاً تصویری و گام به گام + انجام تنظیمات –

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نصب سیستم عامل سنتی 8 در 4 مرحله کاملاً تصویری و گام به گام + انجام تنظیمات -

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم، CentOS به روز رسانی مورد انتظار خود را برای توزیع گسترده CentOS 8 Linux در سپتامبر 2019 منتشر کرد. اگر از قبل کاربر CentOS هستید و می‌خواهید هم‌اکنون از آخرین نسخه استفاده کنید، باید بدانید که هنوز راه آسان و کوتاهی برای ارتقا به نسخه 8 وجود ندارد. و برای راه اندازی و نصب Cent OS 8، باید سیستم عامل خود را از ابتدا نصب کنید.
در راهنمای قبلی، نصب سنتی OS 7 را انجام دادیم. در این آموزش، نحوه نصب CentOS 8 را با دستورالعمل های گام به گام به شما نشان می دهیم.

پیش نیازهای نصب OS 8 Tradition:

شما به حداقل 8 گیگابایت فضای هارد دیسک نیاز دارید. (+2 گیگابایت برای عملکرد بهینه)

– USB/DVD قابل بوت

– اتصال اینترنت

مرحله 1: دانلود کنید سنتوس 8

اولین قدم دانلود فایل ISO CentOS 8 است که در وب سایت رسمی CentOS قرار دارد.
در این آموزش، CentOS Linux 8 را که به صورت رایگان در دسترس است نصب می کنیم و ISO مربوطه را دانلود می کنیم.

مرحله 2: از سیستم یو اس بی چکمه

پس از دانلود ISO، یک USB قابل بوت ایجاد کنید.
سیستم را از رسانه ای که فایل ISO را روی آن ذخیره کرده اید بوت کنید.
منوی اصلی با چندین گزینه برای انتخاب نمایش داده می شود. Install CentOS Linux 8.0.1905 را انتخاب کنید. سپس Enter را فشار دهید تا مراحل نصب شروع شود.

مرحله 3: سنتوس 8 را نصب کنید.

در ابتدای فرآیند نصب، باید زبانی را که می خواهید در طول نصب استفاده کنید، انتخاب کنید. زبان مورد نظر خود را پیدا کنید و روی Continue کلیک کنید.

cent os 8 را نصب کنید

پنجره بعدی خلاصه ای از محلی سازی، نرم افزار و پیکربندی سیستم را به شما نشان می دهد. شما می توانید تمام تنظیمات را بررسی کنید و پارامترها را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

چیدمان صفحه کلید

اولین چیزی که می توانید تنظیم کنید، طرح صفحه کلیدی است که می خواهید در سیستم خود استفاده کنید. طرح‌بندی پیش‌فرض صفحه‌کلید انگلیسی (آمریکا) است، اما می‌توانید با کلیک کردن روی علامت مثبت (+) و پیدا کردن صفحه‌کلید مورد نظر، صفحه‌کلیدهای دیگری اضافه کنید.
اگر چندین طرح‌بندی صفحه‌کلید دارید، طرح‌بندی بالای فهرست به‌عنوان پیش‌فرض تنظیم می‌شود. می‌توانید طرح‌بندی‌ها را جابه‌جا کنید و ترتیب فهرست‌بندی آن‌ها را انتخاب کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

پشتیبانی از زبان

اگرچه قبلاً زبانی را برای فرآیند نصب انتخاب کرده‌اید، می‌توانید پشتیبانی زبان اضافی را نیز نصب کنید. زبان‌هایی را که می‌خواهید اضافه کنید پیدا کنید، کادر را علامت بزنید و روی Done کلیک کنید تا به منوی اصلی بازگردید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

زمان و تاریخ

با انتخاب منطقه و شهری که در آن هستید، زمان و تاریخ را برای CentOS 8 خود تنظیم کنید. سیستم به طور خودکار زمان را با توجه به موقعیت جغرافیایی شما تغییر می دهد.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

منبع نصب

همچنین می توانید منبع نصب مورد نظر خود را برای استفاده انتخاب کنید. به طور پیش فرض، تنظیم شده است که رسانه نصب (یک فایل DVD یا ISO) را به طور خودکار شناسایی کند. اگر نمی‌خواهید از رسانه‌های موجود استفاده کنید، می‌توانید از یک مکان در شبکه استفاده کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

انتخاب نرم افزار

بخش انتخاب نرم افزار به شما امکان می دهد تصمیم بگیرید که کدام بسته ها را به عنوان بخشی از سیستم CentOS 8 خود نصب کنید. شما می توانید در مورد محیط پایه تصمیم بگیرید (خواه یک سرور با رابط کاربری گرافیکی، حداقل نصب یا هر چیزی که می خواهید) و حتی بسته های اضافی را از لیست پلاگین ها اضافه کنید.
در این راهنما قصد داریم سرور را با رابط گرافیکی (GUI) راه اندازی کنیم.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

مقصد نصب

روی Installation Destination کلیک کنید تا دستگاهی را که می خواهید CentOS 8 روی آن نصب کنید، انتخاب کنید.
شما می توانید با انتخاب پیکربندی پارتیشن ها به طور خودکار تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید دستگاه ذخیره سازی را پارتیشن بندی کنید یا من پارتیشن ها را پیکربندی خواهم کرد.
اگر فضای ذخیره سازی که انتخاب کرده اید قبلاً استفاده نشده است (یعنی نصب تمیز)، می توانید از پارتیشن بندی خودکار استفاده کنید.
اگر می خواهید از فضای ذخیره سازی استفاده کنید که در آن داده های مهمی دارید که می خواهید محافظت کنید، پارتیشن بندی دستی گزینه بهتری است. این ویژگی به شما امکان می دهد تنظیمات پیشرفته ای را که منعکس کننده نیازهای شما هستند، پیکربندی کنید.
برای بازگشت به خلاصه نصب روی Done کلیک کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

پس از انجام تنظیمات پیکربندی CentOS 8، روی دکمه در گوشه پایین سمت راست با عنوان Start Installation کلیک کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

کدام یک؟kdump،

می توانید پیکربندی kdump را در زیر عنوان System مشاهده کنید. در صورت خرابی سیستم، kdump اطلاعاتی را جمع آوری می کند که می تواند در تعیین علت خرابی بسیار ارزشمند باشد.
این مکانیسم تخلیه هسته نیاز دارد که بخشی از حافظه سیستم فقط برای استفاده از آن ذخیره شود. Kdump به طور پیش فرض با رزرو خودکار حافظه فعال است.
شما می توانید به صورت دستی ذخیره حافظه را به مقداری که مناسب می دانید تنظیم کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

شبکه و نام میزبان

در حین نصب، رابط های قابل دسترسی محلی فهرست شده در صفحه سمت چپ به طور خودکار شناسایی می شوند. و می توانید یک شبکه را انتخاب کنید و آن را فعال (یا غیرفعال کنید).

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

تنظیمات کاربر

هنگام نصب CentOS 8 بر روی دستگاه خود، می توانید تنظیمات کاربر را نیز پیکربندی کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

با ایجاد رمز عبور root شروع کنید. فراموش نکنید که یک رمز عبور قوی ایجاد کنید. کاربر ریشه برای مدیریت سیستم استفاده می شود و به تمامی دستورات و فایل ها دسترسی دارد.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

در مرحله بعد، یک کاربر با امتیازات غیر ریشه برای استفاده روزمره ایجاد کنید. سپس نام کامل و نام کاربری سیستم خود را وارد کنید. کادرهایی را که کاربر را مدیر می کند و به تأیید رمز عبور نیاز دارد، علامت بزنید. در نهایت رمزی را که می خواهید استفاده کنید وارد کنید و برای تایید دوباره آن را تایپ کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

صبر کنید تا نصب کامل شود. پیامی دریافت خواهید کرد که CentOS Linux 8 با موفقیت نصب شده و آماده استفاده است. برای شروع استفاده از سیستم عامل جدید، ابتدا باید سیستم را ریستارت کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

صدور مجوز (مجوز،

سیستم راه اندازی مجدد می شود و یک پنجره راه اندازی اولیه با موافقت نامه مجوز باز می شود. که برای تکمیل پیکربندی باید آن را بپذیرید. روی License Information کلیک کنید و کادر را علامت بزنید. برای تایید اینکه قرارداد را می پذیرید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

مرحله 4: سنتوس 8 دویدن.

پس از انجام تنظیمات اولیه و پیکربندی، به صفحه ورود هدایت می شوید. رمز عبوری که به کاربر خود اختصاص داده اید را وارد کرده و Enter را فشار دهید.
و به صفحه خوش آمدگویی CentOS 8 هدایت می شوید که در آن باید زبان سیستم عامل خود را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

در اعلان زیر، طرح بندی صفحه کلید یا روش ورودی دلخواه خود را انتخاب کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

انتخاب کنید که آیا می‌خواهید خدمات موقعیت مکانی را روشن یا خاموش کنید. این یک تنظیم حریم خصوصی است که ممکن است بخواهید از آن پشتیبانی کنید. با روشن کردن «خدمات مکان»، به برنامه‌ها اجازه می‌دهید موقعیت جغرافیایی شما را تعیین کنند.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

در نهایت، گزینه ای برای اتصال به حساب های آنلاین خود برای دسترسی آسان به شما ارائه می شود. اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید، برای ادامه روی دکمه Quit کلیک کنید.
دکمه Start Using CentOS Linux شما را به دسکتاپ CentOS 8 می برد.

تنظیمات و نصب سیستم عامل Cent OS 8

اکنون CentOS 8 را با موفقیت بر روی سیستم خود نصب کرده اید. و شما می توانید تمام ویژگی های جدیدی را که سنت OS 8 ارائه می دهد داشته باشید.