منو سایت

5 ترفند مفید ترمینال لینوکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
5 ترفند مفید ترمینال لینوکس

لینوکس یکی از محبوب ترین سیستم عامل های امروزی در جهان است. سرعت و امنیت ارائه شده توسط لینوکس بی نظیر است. بخش ترمینال لینوکس به دلیل مزایای فراوان و همچنین سرعت بالا مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. به لطف کتابخانه‌های گنو و سینتکس داخلی پوسته‌هایی مانند Bash و Zsh، راه‌های زیادی برای سرعت بخشیدن به تعامل کاربر با ترمینال لینوکس وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با 5 ترفند کاربردی ترمینال لینوکس برای استفاده بهینه از زمان آشنا کنیم. پس با وبلاگ تهران سرور همراه باشید.

1. حرکت، بدون کلیدهای جهت دار

یکی از راه های ویرایش خطا در ترمینال که در بین کاربران بسیار رایج است استفاده از کلیدهای جهت نما می باشد. به عنوان مثال اگر در ابتدای دستور شما خطایی وجود دارد و می خواهید آن را اصلاح کنید، با کلیدهای جهت دار به آن قسمت می روید. اما باید بدانید که راه آسان تری نیز برای این کار وجود دارد. برای این منظور می توانید مکان نما را با CTRL+A به ابتدای خط انتقال دهید. به طور مشابه، می توانید از CTRL+E برای حرکت مکان نما به انتهای خط استفاده کنید. لازم به ذکر است که کلیدهای Alt+F یک کلمه به جلو و Alt+B یک کلمه به عقب حرکت می کنند.

2. دیگر از کلیدهای Backspace یا Delete استفاده نکنید!

یکی از مشکلاتی که تقریباً هیچ راه گریزی برای آن وجود ندارد، اشتباهات املایی در هنگام تایپ است، به خصوص هنگام تایپ دستورات در ترمینال لینوکس. به طور کلی، کلید Backspace در صفحه کلید برای حذف حروف در جهت عقب و از کلید Delete برای حذف آنها در جهت جلو استفاده می شود. اما یک راه ساده تر و کاربردی تر وجود دارد. به جای حذف یک کاراکتر با دستور کاراکتر، می توانید همه چیز را از موقعیت مکان نما فعلی تا ابتدا یا انتهای یک خط حذف کنید. از CTRL+U برای حذف همه چیز از موقعیت مکان نما تا ابتدای خط استفاده کنید. همچنین، CTRL+K همه چیز را از موقعیت مکان نما تا انتهای خط حذف می کند.

راهکارها و ترفندهای عملی در ترمینال لینوکس

3. چند دستور را پشت سر هم اجرا کنید

به طور کلی، کار با ترمینال لینوکس ساده است. اما می توان آن را ساده کرد. گاهی اوقات اجرای چند دستور به طور همزمان راحت تر است و اجازه می دهد یک سری دستورات اجرا شوند. در حالی که شما خود را از سیستم خود خارج می کنید یا توجه خود را به چیز دیگری منحرف می کنید. برای این شما می توانید از نماد استفاده کنید. در انتهای خط استفاده کنید و آن را در خط بعدی وصل کنید. اگر نماد ذکر شده کار نکرد، از && به عنوان جایگزین استفاده کنید.

4. انتخاب یک نام منحصر به فرد برای دستورات پرکاربرد

این احتمال وجود دارد که برخی از دستورات را در ترمینال لینوکس بیشتر از بقیه اجرا کنید. گاهی اوقات، این دستورات ممکن است طولانی تر یا ترکیبی از دستورات مختلف با آرگومان های یکسان یا مشابه باشند. شما می توانید برای هر دستوری که می خواهید یک نام مستعار یا نام مستعار داشته باشید. این رویکرد به شما کمک می کند تا به راحتی اشتباه نکنید.

5. اجرای دستورات گذشته

کاربران ترمینال لینوکس از دستورات قبلی استفاده می کنند. برای این کار، می‌توانید از کلید جهت‌نمای بالا روی صفحه‌کلید برای پیمایش در تاریخچه استفاده کنید. اما زمانی که دستوری که می خواهید دوباره استفاده کنید چندین خط در گذشته باشد، باید پیکان رو به بالا را بارها فشار دهید تا دستور مورد نظر خود را پیدا کنید. اما یک راه ساده تر وجود دارد. می توانید با استفاده از دستور history جستجو کرده و دستور مورد نظر را پیدا کنید. هنگامی که از دستور History استفاده می کنید، لیستی از دستورات با یک عدد در کنار هر یک ظاهر می شود. این اعداد به عنوان تاریخچه و شماره آن دنباله شناخته می شوند. شما می توانید !{history-number} را در ترمینال لینوکس خود تایپ کنید تا دستور شماره مرتبط را اجرا کنید. شما می توانید آن را به روش دیگری نیز انجام دهید. از CTRL+R استفاده کنید و چند حرف اول دستوری را که می خواهید تکرار کنید تایپ کنید.