چگونه از حذف فایل ها یا پوشه ها در لینوکس جلوگیری کنیم؟

چگونه از حذف فایل ها یا پوشه ها در لینوکس جلوگیری کنیم؟

گاهی اوقات اتفاق می افتد که شما به طور تصادفی فایل ها یا پوشه های سیستم عامل لینوکس را حذف می کنید. اما در این آموزش قصد داریم به شما بگوییم چگونه از حذف فایل ها یا پوشه ها در لینوکس جلوگیری کنیم؟ اگر از کاربران سیستم عامل محبوب لینوکس هستید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. پس در این مطلب با تهران سرور همراه باشید. این آموزش را مرحله به مرحله ادامه خواهیم داد.

1. نرم افزار را دانلود کنید

برای دانلود این اپلیکیشن دستور زیر را تایپ کنید:

wget https://launchpad.net/safe-rm/trunk/1.1.0/+download/safe-rm-1.1.0.tar.gz

سپس با استفاده از دستور زیر فایل دانلود شده را استخراج کنید:

tar -zxvf safe-rm-1.1.0.tar.gz

2. بسته نرم افزاری را نصب کنید

سپس با استفاده از دستور زیر بسته های مورد نیاز را نصب کنید:

مبتنی بر Redhat (CentOS، AlmaLinux، RockyLinux)

yum install cargo

اوبونتو/دبیان

apt update
apt-get install cargo

openSUSE

zypper install cargo

3. مسیر عملکرد

سپس دستور زیر را تایپ کنید تا ببینید دستور rm در کجا قرار دارد و مسیر سیستم لینوکس شما:

whereis rm
echo $PATH

4. یک فایل پیکربندی ایجاد کنید

در مرحله بعد، یک فایل پیکربندی برای برنامه Safe-RM ایجاد کنید که در آن مشخص کنید کدام پوشه ها را نمی توان حذف کرد و فایل ها و پوشه هایی که در این پوشه ها هستند. دستور زیر را تایپ کنید:

vi /etc/safe-rm.conf

سپس، پوشه‌هایی را که کاربر نمی‌تواند فایل‌ها یا پوشه‌هایی را حذف کند، تایپ کنید:

/etc/*
/var/*
/usr/*
/usr/lib/*

شما باید بین پوشه ها و زیر پوشه ها تفاوت قائل شوید. بنابراین اگر می‌خواهید کسی نتواند فایل‌ها یا پوشه‌های موجود در پوشه /var/lib/mysql را حذف کند، پوشه‌های زیر را با تایپ دستور زیر به فایل بالا اضافه کنید:

/var/lib/mysql/*

زیرا اگر فقط /var/* را در این فایل قرار دهید، فایل های زیر پوشه /var همچنان حذف خواهند شد.

5. فایل main.rs را پیکربندی کنید

به پوشه safe-rm رفته و فایل main.rs را با تایپ دستور زیر باز کنید:

cd safe-rm-1.1.0
vi src/main.rs

در آن فایل، مسیر rm را برای مطابقت با مسیر rm در سیستم لینوکس خود تغییر دهید:

const REAL_RM: &str = '/usr/bin/rm';

6. safe-rm را نصب کنید

پس از آن با تایپ دستور زیر برنامه را نصب کنید:

cargo build --release

هنگامی که فرآیند کامپایل کامل شد، یک فایل safe-rm در پوشه target/release ایجاد می شود.

7. فایل را کپی کنید

سپس فایل safe-rm را در پوشه ای که فایل rm در آن قرار دارد کپی می کنیم. از آنجایی که در سیستم لینوکس من، فایل rm در پوشه /usr/bin است، من فایل را در آن پوشه کپی می کنم:

cp /root/safe-rm-1.1.0/target/release/safe-rm /usr/bin

8. فایل bashrc. تغییر به

سپس با تایپ دستور زیر فایل .bashrc را باز کنید:

vi ~/.bashrc

سپس اسکریپت زیر را تغییر دهید یا به فایل اضافه کنید:

alias rm='safe-rm -f'

فایل را ذخیره کنید و دستور زیر را تایپ کنید:

source ~/.bashrc

9. برنامه را تست کنید

سپس اپلیکیشن Safe-RM را تست کنید. سعی کنید یکی از فایل‌ها یا پوشه‌های موجود در پوشه /etc را حذف کنید و کاربر نباید بتواند فایل‌ها یا پوشه‌های موجود در پوشه فایل /etc/safe-rm.conf را حذف کند.

بنابراین برنامه safe-rm به درستی روی سرور نصب می شود.

نکته مهم

1. اگر می خواهید سایر کاربران نیز بتوانند از این برنامه استفاده کنند، در فایل bashrc. اسکریپت زیر را برای آن کاربر وارد کنید:

alias rm='safe-rm -f'

و دستور زیر را اجرا کنید:

source ~/. bashrc

2. در نسخه های قبلی (نسخه 0.13 یا پایین تر) فقط فایل safe-rm را کپی می کنید و نیازی به کامپایل نیست. اما قبل از اجرای این اپلیکیشن ابتدا باید پرل را روی سرور خود نصب کنید.

3. در واقع سیستم لینوکس دستوری دارد که عملکرد آن مشابه برنامه safe-rm است، یعنی دستور chat مطابق شکل زیر:

اما فکر می‌کنم این دستور می‌تواند برای sysadmin یا سایر کاربران دردسرساز باشد، زیرا من نمی‌توانم محتوای فایل را تغییر دهم، مگر اینکه از دستور چت دیگری برای تغییر محتوای فایل استفاده کنم. در همین حال، برنامه safe-rm فقط برای جلوگیری از حذف فایل کار می کند، اما این فایل را می توان در هر زمان بدون تایپ مجدد دستور تغییر داد.

نحوه SSH به ترمینال لینوکس

هر سیستم لینوکس از اتصالات ایمن به ماشین های راه دور پشتیبانی می کند. هنگامی که یک دستگاه راه دور دارید که می خواهید به دستگاه مشتری خود متصل شوید، باید یک پروتکل ایمن داشته باشید و بدانید چه مراحلی را باید دنبال کنید. SSH یک پروتکل امن است که داده ها را قبل از انتقال از مشتری به هاست رمزگذاری می کند. و آنها را برمی گرداند و به کاربران امکان می دهد به دستگاه راه دور متصل شوند و از آن استفاده کنند. در این مقاله از وبلاگ تهران سرور قصد داریم نحوه SSH به ترمینال لینوکس را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید

چگونه SSH را به ترمینال لینوکس وارد کنیم؟

قبل از اینکه بتوانید یک اتصال SSH ایجاد کنید، باید ‘openssh’ را روی سرور و کلاینت خود نصب کنید. بیایید با آماده کردن دستگاه راه دور برای اتصال شروع کنیم. قبل از نصب openssh، مخازن مناسب را به روز کنید.

sudo apt update

پس از به روز رسانی، باید openssh-server را روی دستگاه راه دور نصب کنید. فقط زمانی که سرور دارای ‘openssh-server’ باشد، می تواند اتصالات راه دور ایجاد شده در دستگاه مشتری را بپذیرد. ‘openssh’ به تنظیمات تعریف شده در /etc/ssh/sshd_config بستگی دارد.

openssh-server را نصب کنید

برای نصب “openssh-server” دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get install openssh-server

پس از نصب، وضعیت ‘ssh’ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فعال است (در حال اجرا).

sudo systemctl status ssh

اگر وضعیت فعال نیست، می توانید آن را با اجرای دستور زیر شروع کنید:

sudo systemctl start ssh

IP دستگاه راه دور را بررسی کنید. از دستور ‘ip a’ استفاده کنید و IP مرتبط با رابط شبکه خود را دریافت کنید. در این مورد، ما از رابط بی سیم “wlo1” استفاده می کنیم.

در دستگاه مشتری، برای استفاده از آن برای اتصال به دستگاه راه دور، باید OpenSh-Client را نصب کنید.

با به روز رسانی مخزن مناسب، مشابه دستگاه راه دور، شروع کنید.

با اجرای دستور زیر “opensh-client” را نصب کنید:

sudo apt-get install openssh-client

مراحل بعد از نصب opensh-server

هنگامی که ‘openssh-client’ و ‘openssh-server’ را نصب کردید، آماده اتصال با استفاده از SSH هستید. برای ایجاد اتصال، ترمینال خود را در دستگاه مشتری باز کنید و به IP سرور راه دور متصل شوید.

IP دستگاه ریموت ما 192.168.137.201 است. بنابراین، با اجرای دستور SSH زیر به آن متصل می شویم:

ssh linuxhint@192.168.137.201

شما باید نام میزبان دستگاه راه دور را مشخص کنید. linuxhin نام میزبان سرور راه دور مورد نظر ما است.

از شما خواسته می شود با انتخاب ادامه یا عدم اتصال، اتصال را تأیید کنید. در اعلان ظاهر شده “yes” را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. اعلانی خواهید دید که تأیید می کند آدرس IP دستگاه راه دور به عنوان یکی از میزبان های شناخته شده اضافه شده است.

آخرین مرحله این است که رمز عبور دستگاه راه دور را در اعلان ورود که در ترمینال ظاهر می شود تایپ کنید.

هنگامی که رمز عبور وارد شده با هاست راه دور مطابقت داشت، با موفقیت از SSH برای اتصال به دستگاه راه دور با استفاده از ترمینال لینوکس استفاده کرده اید. شما به تازگی نحوه SSH را در ترمینال لینوکس یاد گرفتید.

مزایای ویندوز نسبت به لینوکس

بدون شک ویندوز شناخته شده ترین و احتمالاً محبوب ترین سیستم عامل در کل جهان است. مایکروسافت با ایجاد ویندوز تحول بزرگی در دنیای سیستم عامل ها ایجاد کرد. بنابراین ما باید اهمیت این سیستم عامل را درک کنیم. در مقاله قبلی به مزایای لینوکس در مقایسه با ویندوز پرداختیم. و مقایسه ای بین دو رقیب سنتی انجام دادیم. امروز در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای ویندوز آشنا کنیم. بدانید که ویندوز چندان به لینوکس نزدیک نیست. در این مطلب با وبلاگ تهران سرور همراه باشید.

چرا باید به جای لینوکس از ویندوز استفاده کنیم؟

البته هر سیستم عاملی مزایا و معایبی دارد. برجسته کردن مزایای هر سیستم نباید به معنای نادیده گرفتن رقبای آن باشد. ویندوز نیز از این قاعده مستثنی نیست و مطمئناً مزایای زیادی نسبت به لینوکس دارد. اگر به دنبال سهولت استفاده هستید، قطعا ویندوز بهترین گزینه برای شماست. به خصوص اگر آشنایی چندانی با دنیای کامپیوتر ندارید، توصیه می کنیم در ابتدا با نسخه های مختلف ویندوز کار کنید و سپس در صورت نیاز لینوکس را انتخاب کنید.

1. ساده برای استفاده و آسان برای یادگیری

یکی از دلایل اصلی محبوبیت ویژه ویندوز در بین کاربران خانگی، رابط کاربری ساده و آسان آن است. در واقع ویندوز به قدری ساده است که کاربرانی که دانش کامپیوتری ندارند می توانند به راحتی آن را در زمان کمتری یاد بگیرند. و استفاده روزانه از آن را دریافت کنید. با این سهولت روز به روز بر تعداد کاربران سیستم عامل محبوب مایکروسافت افزوده می شود.

2. رایج ترین سیستم عامل در جهان

شکی نیست که ویندوز از نظر محبوبیت و شهرت، رقابت را از همه رقبای سنتی خود مانند لینوکس و مک ربوده است. هر لپ تاپی که در بازار خریداری می کنید از این سیستم عامل پشتیبانی می کند. از این رو دسترسی به آن نیز بسیار آسان است. البته فراموش نکنید که ویندوز پایه با پرداخت هزینه در دسترس است و برای دریافت آن باید مشترک شوید.

3. پشتیبانی از برنامه های مایکروسافت

مایکروسافت یکی از بزرگترین غول های نرم افزاری در جهان است. این شرکت انواع نرم افزارها را در زمینه های مختلف تولید کرده است. همه اینها به راحتی در ویندوز پشتیبانی می شوند. نرم افزارهایی مانند مایکروسافت آفیس که مجموعه ای از نرم افزارهای کاربردی است به طور ویژه برای این سیستم عامل بهینه سازی شده و روان و با بهترین کیفیت بر روی آن اجرا می شود.

4. اگر بازی می خواهید، ویندوز را نصب کنید

گیمرهای زیادی در دنیا وجود دارند که ترجیح می دهند به جای کنسول از سیستم های کامپیوتری برای بازی استفاده کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، بهترین انتخاب برای سیستم عامل شما ویندوز است. تمامی بازی های کامپیوتری به راحتی روی این سیستم عامل نصب می شوند. همچنین می توانید از فروشگاه های مختلفی مانند Steam و Epic در این سیستم عامل محبوب استفاده کنید.

5. به روز رسانی های متعدد

ویندوز در نسخه های اخیر با به روز رسانی های فراوان توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در واقع مایکروسافت دائما در تلاش است تا با دادن آپدیت تمامی قطعات و مشکلات نسخه های مختلف خود را برطرف کند. این مزیتی است که ممکن است در لینوکس داشته باشد، اما قطعاً کاربردهای خوب و ویژه ای در ویندوز دارد. دریافت و استفاده از این به‌روزرسانی‌ها می‌تواند کاملاً خودکار یا مدیریت شود.

6. پخش محتوای صوتی و تصویری

امروزه پخش جریانی بسیار محبوب است. خدمات مختلفی برای این کار وجود دارد. اما مایکروسافت این ویژگی را در سیستم عامل محبوب خود نسخه 10 OS اضافه کرد. برای این کار فقط باید ابزارهایی را پیدا کنید که از DLNA پشتیبانی می کنند. گجت هایی مانند ایکس باکس یا تلویزیون هوشمند.

مزایای لینوکس نسبت به ویندوز

دنیای سیستم عامل ها دنیای بزرگی است. سیستم عامل های زیادی برای کاربران مختلف وجود دارد. برخی برای دسکتاپ و برخی برای گوشی های هوشمند مناسب هستند. حتی بسیاری از تلویزیون های هوشمند از یک سیستم عامل خاص استفاده می کنند. اما در این بین دو سیستم عامل وجود دارد که در مقایسه با یکدیگر بیشتر هستند. ویندوز و لینوکس را می توان دو رقیب قدیمی دانست. دو رقیب که شاید آن هیاهوی اندروید و iOS را نداشته باشند و بازار را تکان ندهند، اما همیشه یک تقابل فریبنده بین آنها وجود دارد. سیستم عامل هایی که طرفداران سرسخت خود را دارند و هر کدام نسبت به دیگری برتری دارند. در این مقاله از تهران سرور بلاگ قصد داریم شما را با مزیت های لینوکس نسبت به ویندوز آشنا کنیم. اگر به دنبال دلیلی برای نصب لینوکس هستید، این مقاله را از دست ندهید.

چرا باید به جای ویندوز از لینوکس استفاده کنیم؟

بدون شک ویندوز به دلیل کاربران خانگی بسیار محبوب و پرکاربرد است. سهولت استفاده از ویندوز و گستره کاربری وسیع آن، این سیستم عامل را به انتخاب اول اکثر کاربران تبدیل کرده است. اما برعکس ما لینوکس داریم که در بین برنامه نویسان و کاربران متخصص تری که با سرورها کار می کنند محبوبیت بیشتری دارد. اما این بدان معنا نیست که نمی توانید از لینوکس به عنوان یک سیستم عامل خانگی استفاده کنید. در ادامه شما را با مزیت های لینوکس نسبت به ویندوز برای مصارف خانگی آشنا می کنیم.

1. لینوکس رایگان است اما ویندوز پولی است

به دلیل محدودیت هایی که در کشور ما وجود دارد، اکثر کاربران از نسخه کرک شده ویندوز استفاده می کنند. در واقع اگر بخواهید نسخه اورجینال ویندوز را تهیه کنید، باید هزینه زیادی بپردازید که در شرایط اقتصادی امروز مناسب به نظر نمی رسد. اما در شرایط مساوی، لینوکس این مزیت را دارد که توزیع های مختلف آن به صورت رایگان در دسترس همه کاربران در هر نقطه از جهان است. فقط نسخه و توزیع مورد نظر خود را انتخاب کنید و آن را به صورت رایگان دانلود کنید. و فقط آن را روی سیستم خود نصب کنید.

2. لینوکس منبع باز است

یکی دیگر از مزایای لینوکس منبع باز آن است. این موضوع به خصوص برای کسانی که با برنامه نویسی آشنا هستند مزیت بسیار زیادی دارد. زیرا با دسترسی به کد لینوکس می توانند تغییرات لازم و دلخواه را در آن ایجاد کنند. در واقع هر برنامه نویسی می تواند سیستم عامل لینوکس را بر اساس نیاز خود شخصی سازی و تغییر دهد. در حالی که کد سیستم عامل ویندوز نامرئی و غیرقابل استفاده (منبع بسته) است و تنها توسط مایکروسافت قابل توسعه و تغییر است.

3. لینوکس از ویندوز پایدارتر است

روان بودن سیستم عامل مزیتی است که هر کاربری را خشنود می کند. از طرفی آویزان شدن و تصادف بدون دلیل هم اعصاب هر کاربری را خرد می کند. سیستم عامل ویندوز به مرور زمان کاهش می یابد و متوقف می شود. اما در مقابل لینوکس مثل روز اول کار می کند و پایداری خود را بیشتر از ویندوز نشان می دهد.

4. امنیت لینوکس بالا

یکی از مسائلی که بسیاری از کاربران نگران آن هستند امنیت است. این مشکل به منبع باز لینوکس نیز مربوط می شود. در واقع، اگر با هر گونه مشکل امنیتی مواجه شدید یا باگی در ویندوز پیدا کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به مایکروسافت اطلاع دهید و آن ها آن را برطرف خواهند کرد. زیرا ویندوز منبع بسته است. اما اگر چنین اتفاقی در لینوکس بیفتد، متخصصان امنیتی می توانند به راحتی با دسترسی به کد لینوکس مشکل را حل کنند. این ویژگی یکی از مزیت های لینوکس است که بسیاری آن را بسیار مهم می دانند.

5. حافظه و پردازنده بیشتر در لینوکس

میزان حافظه و پردازنده در لینوکس بسیار بیشتر از ویندوز است. اما حداکثر میزان حافظه در ویندوز 16 ترابایت است. در حالی که در لینوکس این مقدار به یک میلیون ترابایت می رسد. این برتری باعث می شود سرعت سیستم عامل لینوکس در مقایسه با سایر سیستم عامل ها مانند ویندوز و مک بالا باشد. همچنین در سیستم عامل لینوکس حداکثر از 1024 پردازنده می توان برای انجام عملیات های مختلف استفاده کرد. اما متاسفانه ویندوز از این قابلیت محروم است.

6. سازگاری بیشتر نرم افزار و سخت افزار در لینوکس

به طور کلی برای استفاده از ویندوز جدید به سخت افزار قدرتمندی نیاز دارید. این مشکل به خصوص برای کاربرانی که توانایی مالی برای ارتقاء سیستم خود را ندارند بسیار آزاردهنده است. اما لینوکس برای سخت افزارهای مختلف توزیع های متفاوتی دارد. در واقع، اگر یک سیستم قدیمی و آسیب پذیر دارید، می توانید از نسخه سبک اما به روز شده لینوکس استفاده کنید. می توانید نسخه ای مانند Peppermint یا Lubuntu را نصب کنید و به راحتی از رایانه قدیمی خود استفاده کنید.

7. پخش هر نوع فایل با لینوکس

لینوکس می تواند هر فایلی را پخش کند. در واقع لینوکس با فرمت های مختلف فایل سازگاری بیشتری دارد. ممکن است ویندوز نتواند فایل هایی با فرمت های ناشناخته را پشتیبانی کند. شما نیز مانند هر کاربر دیگری مطمئناً با این مشکل مواجه شده اید. اما این مشکل اصلا در لینوکس وجود ندارد. زیرا لینوکس بر خلاف ویندوز به پسوند فایل محدود نمی شود.

8. سازگاری لینوکس با انواع دستگاه ها

ویندوز را فقط روی لپ‌تاپ، برخی تبلت‌ها و سیستم‌های خانگی می‌بینید. زیرا این سیستم عامل فقط روی این سیستم ها قابل اجراست. اما لینوکس فقط به این دستگاه های دیجیتال محدود نمی شود. شما می توانید این سیستم عامل را بر روی دستگاه های دیجیتال مختلف مانند تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت و حتی تلویزیون های هوشمند، ابررایانه ها و سرورها و یا برنامه های پرتاب هواپیما نصب کنید. این توسعه پذیری لینوکس یکی از مزایای باورنکردنی آن است.

9. لینوکس به حریم خصوصی کاربر احترام می گذارد

متأسفانه، استفاده از ویندوز به مایکروسافت اجازه می دهد تا بخش قابل توجهی از اطلاعات شخصی شما را در تنظیمات حریم خصوصی به دست آورد. حتی اگر این تنظیمات را غیرفعال کنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که مایکروسافت از آنها استفاده نکند. خوشبختانه لینوکس به حریم خصوصی کاربر احترام می گذارد و اطلاعات او را تا حد امکان ذخیره نمی کند.

10. لینوکس ویروس های شناخته شده کمتری دارد

پس از نصب ویندوز احتمالا به دنبال امنیت بیشتری خواهید بود. در واقع خود را به Windows Defender محدود نکنید و هیچ آنتی ویروس دیگری را روی سیستم خود نصب نکنید. اما در لینوکس، کاربران اجازه دسترسی به حقوق ریشه و مدیریت را ندارند. به همین دلیل ویروس های کمتری برای این سیستم عامل وجود دارد. تا زمانی که نیازی به آنتی ویروس ندارید می توانید به کار با این سیستم عامل ادامه دهید.

آموزش استفاده از فایل های فشرده در لینوکس

انواع مختلفی از فایل های فشرده وجود دارد که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند. و بعید است که شما
باهاشون آشنا نشو این شامل فایل هایی مانند zip، rar، 7z و غیره است. امروز در این مقاله از وبلاگ
تهران سرور می خواهیم نحوه استفاده از فایل فشرده با پسوند zip را در لینوکس به شما آموزش دهیم.
پس با ما همراه باشید

چگونه از فایل های فشرده در لینوکس استفاده کنیم؟

ما نرم افزارهای مختلفی برای استفاده از فایل های فشرده در سیستم عامل ویندوز داریم. با این نرم افزارها
ما می توانیم فایل های فشرده را استخراج کنیم یا فایل های مختلف را ذخیره کنیم. اکثر این نرم افزارها
مانند WinZip، 7zip یا WinRAR از یک رابط کاربری گرافیکی تخصصی استفاده می کنند. در توزیع لینوکس اوبونتو،
یک نرم افزار مدیریت فشرده داخلی وجود دارد. با دوبار کلیک کردن بر روی فایل .zip در آن فایل
را می توان رابط کاربری گرافیکی نامید.

اما وقتی یک فایل فشرده در لینوکس اوبونتو دانلود می کنید و یک کنسول خالی دارید، چه کاری می توانید انجام دهید؟
انجام دهید؟ اگر سرور اوبونتو را نصب کرده باشید یا برنامه ترمینال داشته باشید، ممکن است این اتفاق بیفتد
خب، ابتدا باید بسته unzip را نصب کنیم. برای انجام این کار، در Terminal تایپ کنید:

sudo apt-get install unzip

پس از نصب تمام بسته ها، در ترمینال تایپ کنید:

unzip archive.zip

اگر می خواهید فایل فشرده شده را در پوشه دیگری استخراج کنید، باید از کلید -d و سپس مسیر دایرکتوری استفاده کنید
این دستور را تایپ کنید:

unzip file.zip -d destination_folder

مثلا:

unzip mysite.zip -d /var/www

این دستور محتویات آرشیو mysite.zip را در پوشه /var/www استخراج می کند. مسیر can directory
مطلق یا نسبی

5 ترفند مفید ترمینال لینوکس

لینوکس یکی از محبوب ترین سیستم عامل های امروزی در جهان است. سرعت و امنیت ارائه شده توسط لینوکس بی نظیر است. بخش ترمینال لینوکس به دلیل مزایای فراوان و همچنین سرعت بالا مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. به لطف کتابخانه‌های گنو و سینتکس داخلی پوسته‌هایی مانند Bash و Zsh، راه‌های زیادی برای سرعت بخشیدن به تعامل کاربر با ترمینال لینوکس وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با 5 ترفند کاربردی ترمینال لینوکس برای استفاده بهینه از زمان آشنا کنیم. پس با وبلاگ تهران سرور همراه باشید.

1. حرکت، بدون کلیدهای جهت دار

یکی از راه های ویرایش خطا در ترمینال که در بین کاربران بسیار رایج است استفاده از کلیدهای جهت نما می باشد. به عنوان مثال اگر در ابتدای دستور شما خطایی وجود دارد و می خواهید آن را اصلاح کنید، با کلیدهای جهت دار به آن قسمت می روید. اما باید بدانید که راه آسان تری نیز برای این کار وجود دارد. برای این منظور می توانید مکان نما را با CTRL+A به ابتدای خط انتقال دهید. به طور مشابه، می توانید از CTRL+E برای حرکت مکان نما به انتهای خط استفاده کنید. لازم به ذکر است که کلیدهای Alt+F یک کلمه به جلو و Alt+B یک کلمه به عقب حرکت می کنند.

2. دیگر از کلیدهای Backspace یا Delete استفاده نکنید!

یکی از مشکلاتی که تقریباً هیچ راه گریزی برای آن وجود ندارد، اشتباهات املایی در هنگام تایپ است، به خصوص هنگام تایپ دستورات در ترمینال لینوکس. به طور کلی، کلید Backspace در صفحه کلید برای حذف حروف در جهت عقب و از کلید Delete برای حذف آنها در جهت جلو استفاده می شود. اما یک راه ساده تر و کاربردی تر وجود دارد. به جای حذف یک کاراکتر با دستور کاراکتر، می توانید همه چیز را از موقعیت مکان نما فعلی تا ابتدا یا انتهای یک خط حذف کنید. از CTRL+U برای حذف همه چیز از موقعیت مکان نما تا ابتدای خط استفاده کنید. همچنین، CTRL+K همه چیز را از موقعیت مکان نما تا انتهای خط حذف می کند.

3. چند دستور را پشت سر هم اجرا کنید

به طور کلی، کار با ترمینال لینوکس ساده است. اما می توان آن را ساده کرد. گاهی اوقات اجرای چند دستور به طور همزمان راحت تر است و اجازه می دهد یک سری دستورات اجرا شوند. در حالی که شما خود را از سیستم خود خارج می کنید یا توجه خود را به چیز دیگری منحرف می کنید. برای این شما می توانید از نماد استفاده کنید. در انتهای خط استفاده کنید و آن را در خط بعدی وصل کنید. اگر نماد ذکر شده کار نکرد، از && به عنوان جایگزین استفاده کنید.

4. انتخاب یک نام منحصر به فرد برای دستورات پرکاربرد

این احتمال وجود دارد که برخی از دستورات را در ترمینال لینوکس بیشتر از بقیه اجرا کنید. گاهی اوقات، این دستورات ممکن است طولانی تر یا ترکیبی از دستورات مختلف با آرگومان های یکسان یا مشابه باشند. شما می توانید برای هر دستوری که می خواهید یک نام مستعار یا نام مستعار داشته باشید. این رویکرد به شما کمک می کند تا به راحتی اشتباه نکنید.

5. اجرای دستورات گذشته

کاربران ترمینال لینوکس از دستورات قبلی استفاده می کنند. برای این کار، می‌توانید از کلید جهت‌نمای بالا روی صفحه‌کلید برای پیمایش در تاریخچه استفاده کنید. اما زمانی که دستوری که می خواهید دوباره استفاده کنید چندین خط در گذشته باشد، باید پیکان رو به بالا را بارها فشار دهید تا دستور مورد نظر خود را پیدا کنید. اما یک راه ساده تر وجود دارد. می توانید با استفاده از دستور history جستجو کرده و دستور مورد نظر را پیدا کنید. هنگامی که از دستور History استفاده می کنید، لیستی از دستورات با یک عدد در کنار هر یک ظاهر می شود. این اعداد به عنوان تاریخچه و شماره آن دنباله شناخته می شوند. شما می توانید !{history-number} را در ترمینال لینوکس خود تایپ کنید تا دستور شماره مرتبط را اجرا کنید. شما می توانید آن را به روش دیگری نیز انجام دهید. از CTRL+R استفاده کنید و چند حرف اول دستوری را که می خواهید تکرار کنید تایپ کنید.

بهترین توزیع های لینوکس بر اساس دبیان

توزیع های لینوکس مبتنی بر دبیان یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین توزیع ها در جهان هستند. آنها یک پلتفرم پایدار و قوی با دسترسی به طیف گسترده ای از بسته های نرم افزاری منبع باز را در اختیار کاربران قرار می دهند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از بهترین توزیع های لینوکس مبتنی بر دبیان را که طرفداران زیادی دارند را معرفی کرده و به طور خلاصه به بررسی آنها بپردازیم. اگر به سیستم عامل لینوکس علاقه دارید این مقاله از وبلاگ تهران سرور را از دست ندهید. و با ما همراه باشید

لینوکس مینت

Linux Mint یکی از توزیع‌های محبوب مبتنی بر دبیان است که بر سهولت استفاده و تجربه کاربری تمرکز دارد. این توزیع به دلیل رابط کاربری تمیز و بصری خود مشهور است. و تمرکز آن بر کاربر پسند بودن آن را به یک انتخاب محبوب برای کاربران جدید لینوکس تبدیل کرده است. لینوکس مینت همچنین دارای یک مخزن نرم افزاری بزرگ و یک جامعه قوی از کاربران است.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  LinuxMint
Description:  Linux Mint 20.1 Ulyssa
Release:  20.1
Codename:  ulyssa

اوبونتو

اوبونتو یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین توزیع های لینوکس مبتنی بر دبیان است. این توزیع محبوب به دلیل رابط کاربر پسند، پایداری و مخزن نرم افزاری بزرگش شناخته شده است. اوبونتو یک گزینه عالی برای کاربران جدید لینوکس است و به طور گسترده در تنظیمات شخصی و تجاری استفاده می شود. البته اوبونتو در بین کاربران ایرانی نیز بسیار محبوب است. و می توان گفت معروف ترین توزیع لینوکس در ایران است.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  Ubuntu
Description:  Ubuntu 20.04 LTS
Release:  20.04
Codename:  focal

ترکیدن! سیستم عامل

pop!_OS یک توزیع مبتنی بر دبیان است که توسط System76، شرکتی که در کامپیوترهای مبتنی بر لینوکس تخصص دارد، توسعه یافته است. این توزیع یک پلت فرم سریع، پایدار و کاربرپسند است که برای استفاده شخصی و تجاری طراحی شده است. pop!_OS بسیار قابل تنظیم است و به کاربران امکان دسترسی به انواع نرم افزارهای منبع باز را می دهد.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  Pop!_OS
Description:  Pop!_OS 20.04 LTS
Release:  20.04
Codename:  focal

کالی لینوکس

توزیع دیگری که در ایران بسیار محبوب و شناخته شده است، کالی لینوکس است. کالی لینوکس یک توزیع مبتنی بر دبیان است که برای تست نفوذ و عملیات امنیتی طراحی شده است. توسط متخصصان و محققان امنیتی برای آزمایش و ارزیابی امنیت شبکه ها و سیستم ها استفاده می شود. کالی لینوکس دارای کتابخانه گسترده ای از ابزارهای متمرکز بر امنیت است و یک انتخاب محبوب برای عملیات و تحقیقات امنیتی است.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  Kali
Description:  Kali GNU/Linux Rolling
Release:  rolling
Codename:  kali-rolling

سیستم عامل ابتدایی

Elementary OS یک توزیع مبتنی بر دبیان است که به دلیل رابط شیک و مدرن خود شناخته شده است. این توزیع برای استفاده آسان و شهودی طراحی شده است و بر سادگی و ظرافت تمرکز دارد. این یک گزینه عالی برای کاربرانی است که به دنبال یک تجربه بصری جذاب و کارآمد هستند.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  elementary
Description:  elementary OS 5.1.7 Hera
Release:  5.1.7
Codename:  hera

mx لینوکس

MX Linux یک توزیع مبتنی بر دبیان است که به دلیل تعادل ثبات، سرعت و کاربر پسند بودن محبوبیت پیدا کرده است. این توزیع بدون شک یک انتخاب عالی برای کاربرانی است که خواهان یک پلتفرم قوی و قابل اعتماد هستند. استفاده از آن نیز آسان است. MX Linux همچنین دارای یک جامعه قوی از کاربران و یک مخزن نرم افزار بزرگ است.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  MX
Description:  MX Linux 19.2
Release:  19.2
Codename:  patito-feo

زورین اواس

توزیع دیگری که قصد معرفی آن را داریم Zorin OS است. این توزیع به گونه ای طراحی شده است که کاربر پسند باشد و برای کاربران جدید لینوکس قابل دسترسی باشد. در واقع Zorin OS یک رابط آشنا برای کاربرانی که از سیستم عامل های دیگر مهاجرت می کنند فراهم می کند. و همچنین برای کاربران پیشرفته بسیار قابل تنظیم است. Zorin OS یک پلت فرم پایدار و قابل اعتماد برای استفاده شخصی و تجاری ارائه می دهد.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  Zorin
Description:  Zorin OS 15.3
Release:  15.3
Codename:  Core

راسپبین

Raspbian یک توزیع مبتنی بر دبیان است که به طور خاص برای رایانه تک برد Raspberry Pi طراحی شده است. این توزیع برای استفاده در Raspberry Pi بهینه شده است و یک پلتفرم سبک و کارآمد برای اجرای برنامه ها در این رایانه کوچک در اختیار کاربران قرار می دهد. Raspbian با انواع نرم افزارها و ابزارهای برنامه نویسی از پیش نصب شده است که آن را به گزینه ای عالی برای پروژه های آموزشی و سرگرمی در Raspberry Pi تبدیل می کند.

$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:  Raspbian
Description:  Raspbian GNU/Linux 10 (buster)
Release:  10
Codename:  buster

نتیجه

در نتیجه، توزیع‌های لینوکس مبتنی بر دبیان طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای کاربرانی با نیازها و ترجیحات مختلف ارائه می‌دهند. چه کاربر جدید لینوکس باشید، چه از علاقه مندان به رزبری پای یا یک متخصص لینوکس. یک توزیع مبتنی بر دبیان وجود دارد که برای شما مناسب است. توزیع لینوکس مبتنی بر دبیان با تمرکز بر پایداری، قابلیت اطمینان و کاربرپسندی، یک پلتفرم قوی برای اجرای برنامه‌ها، پروژه‌های برنامه‌نویسی و کارهای محاسباتی روزانه فراهم می‌کند.

مقدمه ای بر دستورات ساده اما مهم در لینوکس

وقتی صحبت از کار با سیستم عامل لینوکس می شود، یکی از اساسی ترین و ضروری ترین کارها، پیمایش و مدیریت فایل ها و دایرکتوری ها است. به همین دلیل، آشنایی با برخی از دستورات کلیدی ls که برای فهرست کردن محتویات یک دایرکتوری استفاده می‌شوند، مهم است. در این مقاله با برخی از مهمترین دستورات ls آشنا می شویم. ما همچنین سعی می کنیم به شما بگوییم که چگونه می توانید از آنها استفاده کنید تا بتوانید کار خود را با لینوکس کارآمدتر و موثرتر کنید. پس در این مقاله آموزشی با وبلاگ تهران سرور همراه باشید.

راس

دستور ls یکی از اساسی ترین و رایج ترین دستورات در سیستم عامل لینوکس است. وقتی بدون هیچ گزینه ای اجرا می شود، فقط محتویات دایرکتوری فعلی (cwd) را فهرست می کند.

$ ls
file1 file2 file3 directory1 directory2

ls-l

گزینه ls -l نمای دقیقی از محتویات یک فهرست ارائه می دهد. اطلاعاتی مانند مجوزهای فایل، مالکیت، مهر زمانی و تعداد پیوندهای فایل را نمایش می دهد.

$ ls -l
total 8
-rw-rw-r-- 1 user1 user1 18 Feb 7 23:03 file1
-rw-rw-r-- 1 user1 user1 26 Feb 7 23:03 file2
-rw-rw-r-- 1 user1 user1 23 Feb 7 23:03 file3
drwxrwxr-x 2 user1 user1 4096 Feb 7 23:04 directory1
drwxrwxr-x 2 user1 user1 4096 Feb 7 23:04 directory2

ls -a

گزینه ls -a (یا ls –all) تمام محتویات یک دایرکتوری را فهرست می کند. حاوی فایل‌ها و فهرست‌های مخفی است که معمولاً نمایش داده نمی‌شوند. برای مکان یابی و مدیریت فایل ها و دایرکتوری های مخفی مفید است.

$ ls -a
. .. .hidden_file file1 file2 file3 directory1 directory2

ls -t

گزینه ls -t (یا ls –time) محتویات دایرکتوری را بر اساس زمان اصلاح مرتب می کند و ابتدا فایل ها و دایرکتوری های اخیراً اصلاح شده را نمایش می دهد. این برای مکان یابی سریع و کار با فایل های اخیراً به روز شده مفید است.

$ ls -t
file2 file3 file1 directory2 directory

ls -r

گزینه ls -r (یا ls –reverse) محتویات یک دایرکتوری را معکوس می کند و فایل ها و دایرکتوری ها را به ترتیب معکوس نمایش می دهد که معمولاً با دستور ls مشاهده می شود. این برای معکوس کردن ترتیب نمایش برای یافتن فایل‌ها و دایرکتوری‌های خاص مفید است.

$ ls -r
directory1 directory2 file1 file3 file2

کهیر

گزینه ls -h (یا ls -human-readable) اندازه فایل ها را با فرمت قابل خواندن توسط انسان، با استفاده از واحدهایی مانند KB، MB و GB به جای اعداد خام نمایش می دهد. این باعث می شود که در یک نگاه اندازه فایل ها و دایرکتوری ها را به راحتی درک کنید.

$ ls -h
file1 (18B) file2 (26B) file3 (23B) directory1 (4.0K) directory2 (4.0K)

ls -r

گزینه ls -R (یا ls –recursive) برای نمایش محتویات یک دایرکتوری، شامل همه زیرشاخه های آن و محتویات آن استفاده می شود. این برای مکان یابی و مدیریت سریع فایل ها و دایرکتوری ها در ساختارهای دایرکتوری پیچیده مفید است.

$ ls -R
.:
file1 file2 file3 directory1 directory2

./directory1:
file4 file5 file6

./directory2:
file7 file8 file9

رنگ نژادی

دستور ls را می توان برای نمایش خروجی های رنگی گسترش داد و شناسایی انواع مختلف فایل ها و دایرکتوری ها را آسان تر می کند. این را می توان با استفاده از گزینه ls –color یا با افزودن خط زیر به فایل ‘.bashrc’ خود به دست آورد.

$ alias ls="ls --color=auto"

ls با مرتب سازی سفارشی

دستور ls را می توان در ترکیب با دستورات و ابزارهای دیگر برای مرتب کردن فایل ها و دایرکتوری ها به روش سفارشی استفاده کرد. به عنوان مثال، اسکریپت Bash زیر محتویات یک فهرست را بر اساس اندازه فایل مرتب می‌کند و بزرگترین فایل‌ها ابتدا ظاهر می‌شوند.

$ ls -lSr | awk '{print $5, $9}'

ls با گروه بندی نوع فایل

اسکریپت bash زیر محتویات دایرکتوری را بر اساس نوع فایل گروه بندی می کند، دایرکتوری ها، پیوندهای نمادین و فایل های معمولی را به طور جداگانه نمایش می دهد (awk یک زبان برنامه نویسی محبوب برای سفارشی سازی ورودی متن است.)

$ ls -l | awk '{
   if ($9 ~ /^.*->.*$/) print "LINK: ", $9;
   else if ($1 ~ /^d.*/) print "DIR: ", $9;
   else print "FILE: ", $9
}

ls با فیلتر کردن نوع فایل

اسکریپت bash زیر فقط فایل‌هایی از نوع خاصی را نمایش می‌دهد، برای مثال فقط فایل‌های “.txt”. در اینجا از دستور grep برای نمایش خطوط حاوی ‘.txt’ استفاده می شود.

$ ls | grep ".txt$"

نتیجه

با تسلط بر این دستورات مهم ls، در مسیر تبدیل شدن به یک کاربر ماهر لینوکس خواهید بود. چه یک حرفه ای باتجربه باشید و چه تازه شروع به کار کرده اید، درک نحوه هدایت و مدیریت موثر فایل ها و دایرکتوری ها یک مهارت مهم است. با این دستورات می توانید کارآمدتر و قابل اعتمادتر با لینوکس کار کنید.

نصب سیستم عامل سنتی 8 در 4 مرحله کاملاً تصویری و گام به گام + انجام تنظیمات –

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم، CentOS به روز رسانی مورد انتظار خود را برای توزیع گسترده CentOS 8 Linux در سپتامبر 2019 منتشر کرد. اگر از قبل کاربر CentOS هستید و می‌خواهید هم‌اکنون از آخرین نسخه استفاده کنید، باید بدانید که هنوز راه آسان و کوتاهی برای ارتقا به نسخه 8 وجود ندارد. و برای راه اندازی و نصب Cent OS 8، باید سیستم عامل خود را از ابتدا نصب کنید.
در راهنمای قبلی، نصب سنتی OS 7 را انجام دادیم. در این آموزش، نحوه نصب CentOS 8 را با دستورالعمل های گام به گام به شما نشان می دهیم.

پیش نیازهای نصب OS 8 Tradition:

شما به حداقل 8 گیگابایت فضای هارد دیسک نیاز دارید. (+2 گیگابایت برای عملکرد بهینه)

– USB/DVD قابل بوت

– اتصال اینترنت

مرحله 1: دانلود کنید سنتوس 8

اولین قدم دانلود فایل ISO CentOS 8 است که در وب سایت رسمی CentOS قرار دارد.
در این آموزش، CentOS Linux 8 را که به صورت رایگان در دسترس است نصب می کنیم و ISO مربوطه را دانلود می کنیم.

مرحله 2: از سیستم یو اس بی چکمه

پس از دانلود ISO، یک USB قابل بوت ایجاد کنید.
سیستم را از رسانه ای که فایل ISO را روی آن ذخیره کرده اید بوت کنید.
منوی اصلی با چندین گزینه برای انتخاب نمایش داده می شود. Install CentOS Linux 8.0.1905 را انتخاب کنید. سپس Enter را فشار دهید تا مراحل نصب شروع شود.

مرحله 3: سنتوس 8 را نصب کنید.

در ابتدای فرآیند نصب، باید زبانی را که می خواهید در طول نصب استفاده کنید، انتخاب کنید. زبان مورد نظر خود را پیدا کنید و روی Continue کلیک کنید.

پنجره بعدی خلاصه ای از محلی سازی، نرم افزار و پیکربندی سیستم را به شما نشان می دهد. شما می توانید تمام تنظیمات را بررسی کنید و پارامترها را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

چیدمان صفحه کلید

اولین چیزی که می توانید تنظیم کنید، طرح صفحه کلیدی است که می خواهید در سیستم خود استفاده کنید. طرح‌بندی پیش‌فرض صفحه‌کلید انگلیسی (آمریکا) است، اما می‌توانید با کلیک کردن روی علامت مثبت (+) و پیدا کردن صفحه‌کلید مورد نظر، صفحه‌کلیدهای دیگری اضافه کنید.
اگر چندین طرح‌بندی صفحه‌کلید دارید، طرح‌بندی بالای فهرست به‌عنوان پیش‌فرض تنظیم می‌شود. می‌توانید طرح‌بندی‌ها را جابه‌جا کنید و ترتیب فهرست‌بندی آن‌ها را انتخاب کنید.

پشتیبانی از زبان

اگرچه قبلاً زبانی را برای فرآیند نصب انتخاب کرده‌اید، می‌توانید پشتیبانی زبان اضافی را نیز نصب کنید. زبان‌هایی را که می‌خواهید اضافه کنید پیدا کنید، کادر را علامت بزنید و روی Done کلیک کنید تا به منوی اصلی بازگردید.

زمان و تاریخ

با انتخاب منطقه و شهری که در آن هستید، زمان و تاریخ را برای CentOS 8 خود تنظیم کنید. سیستم به طور خودکار زمان را با توجه به موقعیت جغرافیایی شما تغییر می دهد.

منبع نصب

همچنین می توانید منبع نصب مورد نظر خود را برای استفاده انتخاب کنید. به طور پیش فرض، تنظیم شده است که رسانه نصب (یک فایل DVD یا ISO) را به طور خودکار شناسایی کند. اگر نمی‌خواهید از رسانه‌های موجود استفاده کنید، می‌توانید از یک مکان در شبکه استفاده کنید.

انتخاب نرم افزار

بخش انتخاب نرم افزار به شما امکان می دهد تصمیم بگیرید که کدام بسته ها را به عنوان بخشی از سیستم CentOS 8 خود نصب کنید. شما می توانید در مورد محیط پایه تصمیم بگیرید (خواه یک سرور با رابط کاربری گرافیکی، حداقل نصب یا هر چیزی که می خواهید) و حتی بسته های اضافی را از لیست پلاگین ها اضافه کنید.
در این راهنما قصد داریم سرور را با رابط گرافیکی (GUI) راه اندازی کنیم.

مقصد نصب

روی Installation Destination کلیک کنید تا دستگاهی را که می خواهید CentOS 8 روی آن نصب کنید، انتخاب کنید.
شما می توانید با انتخاب پیکربندی پارتیشن ها به طور خودکار تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید دستگاه ذخیره سازی را پارتیشن بندی کنید یا من پارتیشن ها را پیکربندی خواهم کرد.
اگر فضای ذخیره سازی که انتخاب کرده اید قبلاً استفاده نشده است (یعنی نصب تمیز)، می توانید از پارتیشن بندی خودکار استفاده کنید.
اگر می خواهید از فضای ذخیره سازی استفاده کنید که در آن داده های مهمی دارید که می خواهید محافظت کنید، پارتیشن بندی دستی گزینه بهتری است. این ویژگی به شما امکان می دهد تنظیمات پیشرفته ای را که منعکس کننده نیازهای شما هستند، پیکربندی کنید.
برای بازگشت به خلاصه نصب روی Done کلیک کنید.

پس از انجام تنظیمات پیکربندی CentOS 8، روی دکمه در گوشه پایین سمت راست با عنوان Start Installation کلیک کنید.

کدام یک؟kdump،

می توانید پیکربندی kdump را در زیر عنوان System مشاهده کنید. در صورت خرابی سیستم، kdump اطلاعاتی را جمع آوری می کند که می تواند در تعیین علت خرابی بسیار ارزشمند باشد.
این مکانیسم تخلیه هسته نیاز دارد که بخشی از حافظه سیستم فقط برای استفاده از آن ذخیره شود. Kdump به طور پیش فرض با رزرو خودکار حافظه فعال است.
شما می توانید به صورت دستی ذخیره حافظه را به مقداری که مناسب می دانید تنظیم کنید.

شبکه و نام میزبان

در حین نصب، رابط های قابل دسترسی محلی فهرست شده در صفحه سمت چپ به طور خودکار شناسایی می شوند. و می توانید یک شبکه را انتخاب کنید و آن را فعال (یا غیرفعال کنید).

تنظیمات کاربر

هنگام نصب CentOS 8 بر روی دستگاه خود، می توانید تنظیمات کاربر را نیز پیکربندی کنید.

با ایجاد رمز عبور root شروع کنید. فراموش نکنید که یک رمز عبور قوی ایجاد کنید. کاربر ریشه برای مدیریت سیستم استفاده می شود و به تمامی دستورات و فایل ها دسترسی دارد.

در مرحله بعد، یک کاربر با امتیازات غیر ریشه برای استفاده روزمره ایجاد کنید. سپس نام کامل و نام کاربری سیستم خود را وارد کنید. کادرهایی را که کاربر را مدیر می کند و به تأیید رمز عبور نیاز دارد، علامت بزنید. در نهایت رمزی را که می خواهید استفاده کنید وارد کنید و برای تایید دوباره آن را تایپ کنید.

صبر کنید تا نصب کامل شود. پیامی دریافت خواهید کرد که CentOS Linux 8 با موفقیت نصب شده و آماده استفاده است. برای شروع استفاده از سیستم عامل جدید، ابتدا باید سیستم را ریستارت کنید.

صدور مجوز (مجوز،

سیستم راه اندازی مجدد می شود و یک پنجره راه اندازی اولیه با موافقت نامه مجوز باز می شود. که برای تکمیل پیکربندی باید آن را بپذیرید. روی License Information کلیک کنید و کادر را علامت بزنید. برای تایید اینکه قرارداد را می پذیرید.

مرحله 4: سنتوس 8 دویدن.

پس از انجام تنظیمات اولیه و پیکربندی، به صفحه ورود هدایت می شوید. رمز عبوری که به کاربر خود اختصاص داده اید را وارد کرده و Enter را فشار دهید.
و به صفحه خوش آمدگویی CentOS 8 هدایت می شوید که در آن باید زبان سیستم عامل خود را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

در اعلان زیر، طرح بندی صفحه کلید یا روش ورودی دلخواه خود را انتخاب کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

انتخاب کنید که آیا می‌خواهید خدمات موقعیت مکانی را روشن یا خاموش کنید. این یک تنظیم حریم خصوصی است که ممکن است بخواهید از آن پشتیبانی کنید. با روشن کردن «خدمات مکان»، به برنامه‌ها اجازه می‌دهید موقعیت جغرافیایی شما را تعیین کنند.

در نهایت، گزینه ای برای اتصال به حساب های آنلاین خود برای دسترسی آسان به شما ارائه می شود. اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید، برای ادامه روی دکمه Quit کلیک کنید.
دکمه Start Using CentOS Linux شما را به دسکتاپ CentOS 8 می برد.

اکنون CentOS 8 را با موفقیت بر روی سیستم خود نصب کرده اید. و شما می توانید تمام ویژگی های جدیدی را که سنت OS 8 ارائه می دهد داشته باشید.

تغییرات و ویژگی های جدید CentOS 8

امروزه CentOS به طور گسترده در بین توسعه دهندگان و مدیران سیستم استفاده می شود. از آنجایی که کنترل کاملی بر بسته‌های نرم‌افزاری منبع باز و قابل تنظیم خود ارائه می‌دهد، همچنین پایدار است و دارای یک جامعه پشتیبانی فعال و بزرگ است. همه این موارد باعث شده است که CentOS که از قابلیت اطمینان بالایی نیز برخوردار است، به یک انتخاب محبوب در بین سیستم عامل های سرور تبدیل شود. اکنون در این مقاله می خواهیم با ویژگی های جدید سنتوس 8 بیایید بیشتر با هم آشنا شویم.

CentOS 8 در 24 سپتامبر 2019 منتشر شد. از آنجایی که این یک توزیع لینوکس است که از Red Hat Enterprise Linux (RHEL) مشتق شده است، تیم CentOS مجبور شد زیرساختی برای پشتیبانی از RHEL 8 ایجاد کند.

ویژگی های جدید سنتوس 8

محیط دسکتاپ

برخلاف نسخه‌های قبلی CentOS که نصب پیش‌فرض شامل رابط کاربری گرافیکی نبود، محیط دسکتاپ پیش‌فرض برای CentOS 8 گنوم 3.28 است.

شبکه

با توجه به ویژگی های شبکه، دو به روز رسانی عمده وجود دارد:

 • CentOS اکنون با پشته شبکه TCP نسخه 4.16 عرضه می شود.
 • از nftables به جای iptables استفاده کنید

مهمتر از همه: این تغییرات ثبات و بهبود عملکرد را تضمین می کند.

مدیریت نرم افزار

مدیر بسته YUM در Cent OS 8 نسخه 4.0.4 است. که اکنون از فناوری DNF (Dandified YUM) در باطن خود استفاده می کند. DNF نسل بعدی YUM است و برای اجرای بهتر و مدیریت نرم افزارها از جمله نصب، حذف و به روز رسانی استفاده می شود. در واقع Centos 8 به شما امکان می دهد از هر دو (YUM و DNF) برای مدیریت بسته استفاده کنید.

مجازی سازی

CentOS نسخه 8 با KVM (qemu-kvm 2.12) ارائه می شود و موارد زیر را پشتیبانی می کند:

 • هسته لینوکس از جداول صفحه سطح 5 پشتیبانی می کند.
 • پیشگیری از دستورالعمل حالت کاربر (UMIP)، که یک ویژگی امنیتی است و برای محدود کردن دسترسی کاربر به کل تنظیمات سیستم استفاده می‌شود.
 • SafeStorage قابلیت ذخیره سازی بلوک را در تمام معماری های CPU RHEL فراهم می کند.
 • سازگاری بین NVIDIA vGPU و کنسول های VNC.
 • ویژگی Sandboxing توسط شبیه ساز QEMU برای اطمینان از تست کد امن معرفی شده است.

ارتقا سطح امنیت

تیم CentOS قابلیت‌های امنیتی را برای تضمین امنیت داده‌ها و جلوگیری از رخنه‌ها بهبود بخشیده است. آخرین نسخه در حال حاضر دارای OpenSSL 1.1.1 است که به طور پیش فرض شامل TLS 1.3 است. این تضمین می کند که تمام داده های شما و مشتریان شما از نظر رمزنگاری ایمن هستند.
همچنین، Centos 8 امکان ایمن سازی اطلاعات خود را به شما ارائه می دهد. و نیازی به تغییر تنظیمات امنیتی برنامه ندارید.

Centos Stream

CentOS Stream پروژه ای است که پروژه های فدورا و RHEL را ترکیب می کند. تیم CentOS نسخه Stream را به عنوان یک توزیع متحرک ایجاد کرد تا تاخیرها و مشکلات سازگاری را پس از به‌روزرسانی اصلی حذف کند.

انتشار Cent OS 8 در واقع یک به روز رسانی قابل توجه است. و شامل تعدادی ویژگی جدید، از جمله به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری است که توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های وب و بارهای کاری کانتینر استفاده می‌کنند.

سیستم مورد نیاز برای نصب سنتوس 8

در مطالب قبلی سیستم عامل Cent OS 7 را مرحله به مرحله نصب کرده بودیم. حالا می خواهیم ببینیم برای نصب نسخه 8 به چه چیزی نیاز داریم:

 • ،برای نصب CentOS 8 به حداقل 2 گیگابایت رم نیاز دارید. برای عملکرد بهتر و سریعتر استفاده از رم 4 گیگابایتی پیشنهاد می شود.
 • – بهتر است قدرت پردازشی بیش از ۲ گیگاهرتز داشته باشید.
 • – 20 گیگابایت فضای دیسک نیز مورد نیاز است که به منظور نصب CentOS به صورت خام است. در این آموزش گام به گام نصب Tradition OS 8 می توانید مراحل نصب را به صورت تصویری دنبال کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سرور داخلی یا سرور خارجی با ما تماس بگیرید.

21 کنترل پنل برای سرورهای لینوکس – رایگان و حرفه ای (قسمت دوم)

دنبال کننده پست قبلی “بخش اول راه اندازی کنترل پنل وب سرور لینوکس”
در این مقاله می خواهیم لیست کنترل پنل های هاست لینوکس را ادامه دهیم. با ما بمان:

8. EHCP

EHCP (Easy Hosting Control Panel) نرم افزار میزبانی وب رایگان برای نگهداری از سرور میزبانی وب شما است. با استفاده از EHCP می توانید به راحتی پایگاه های داده MySQL، حساب های ایمیل، حساب های دامنه، حساب های FTP و غیره را مدیریت کنید.

یکی از نکات و مزیت های این کنترل پنل نسبت به سایرین، پشتیبانی داخلی از Nginx و PHP-FPM است که آپاچی را کاملا حذف می کند و عملکرد خوبی را برای سرورهای رده پایین ارائه می دهد.
وب سایت EHCP

9. ISPCP

ispCp یک پروژه متن باز/رایگان است که برای ایجاد یک یا چند سرور و پنل مدیریتی بدون محدودیت ایجاد شده است. این یک سرور میزبانی وب مبتنی بر لینوکس/یونیکس است. ispCP به شما اجازه می دهد تا تمام قسمت های سرور مانند دامنه ها، حساب های ایمیل، حساب های ftp، پایگاه های داده را مدیریت کنید.

وب سایت ISPCP

10. VHCS

Vhcs یک کنترل پنل رایگان و متن باز است که متاسفانه از سال 2010 به روز نشده است. ویژگی های ساده ای دارد و تنظیم آن نیز آسان است. این کنترل پنل از زبان های C، PHP، Perl استفاده می کند. در لینک زیر می توانید وب سایت این کنترل پنل را مشاهده کنید


وب سایت VHC

11. ریونکور

Ravencore یک پنل میزبانی بسیار ساده برای لینوکس است که از PHP در رابط کاربری گرافیکی و از Perl و Bash در باطن استفاده می کند.

آدرس صفحه اختصاصی Ravencore

12. ورتولمین

Vertulamin یکی از محبوب ترین کنترل پنل های میزبانی وب برای لینوکس و یونیکس است. این سیستم نه تنها برای میزبانی وب بلکه برای مدیریت پایگاه داده MySQL، دامنه BI نیز می باشدND DNS برای مدیریت ایمیل با Sendmail یا Postfix طراحی شده است.
وب سایت virtualmin

13. وبمین

Webmin یک کنترل پنل میزبانی وب بسیار مفید و قدرتمند است. نرم افزاری برای مدیریت پلتفرم یونیکس و لینوکس که به روشی ساده طراحی شده است.
پیکربندی و ایجاد سرور مجازی در آپاچی
مدیریت، نصب یا حذف بسته های نرم افزاری (فرمت RPM).
تنظیمات فایروال
تنظیمات DNS، آدرس IP، پیکربندی مسیریابی را تغییر دهید.
مدیریت پایگاه داده، جداول و فیلدها در MySQL.

وب مین

14. DTC

یک کنترل پنل ساده که می توانید از آن برای مدیریت حساب های FTP، تنظیمات DNS، وب و موارد دیگر استفاده کنید.


وب سایت DTC

ادامه در پست بعدی لیست کنترل پنل هاست لینوکس ما پرداخت خواهیم کرد

در این آموزش با انواع کنترل پنل لینوکس آشنا خواهید شد.

در این آموزش وبلاگ سرور تهران با تو انواع کنترل پنل لینوکس شما آشنا می شوید

کنترل پنل چیست؟

کنترل پنل به معنای صفحه کنترل است. همانطور که از معنای آن مشخص است، عملکرد آن کنترل یک صفحه یا مدیریت صفحه ای است که در اختیار شما است.

که توسط انواع نرم افزارهای تحت وب در این زمینه طراحی شده است که امکان مدیریت

و ایجاد تغییرات زیادی فضای میزبانی یا سرور به شما ارائه دهد. (سکوی میزبانی)

به عبارت دیگر می توان گفت که کنترل پنل یک رابط گرافیکی بین کاربر و سرور یا هاست است.

از طریق کنترل پنل، کاربران می توانند انواع تغییرات مانند نصب یا حذف نرم افزار را مجاز کنند.

کنترل حساب های کاربری، ایجاد پایگاه داده، تغییر گزینه های دسترسی،

ایجاد آدرس های ایمیل، ایجاد حساب های FTP، ایجاد و مدیریت ایمیل ها، تنظیمات مربوط به دامنه و زیر دامنه و غیره.

کنترل پنل ها در دو دسته لینوکس و پنجره ها تقسیم می شود.

در این مقاله قصد داریم به انواع کنترل پنل لینوکس اشاره کنیم.

با ادامه تحصیل سرور تهران گوش به زنگ باشید

کنترل پنل لینوکس از جمله پرکاربردترین آنها از جمله DirectAdmin، Cpanel، LxCenter، در این آموزش به معرفی DirectAdmin و Cpanel می پردازیم.

DTC، ispCP، DotNetPanel، ISPconfig و … از جمله مواردی هستند که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

پنل:

سی پنل توسط شرکتی به نام سی پنل برنامه نویسی شده و به زبان پرل نوشته شده است.

این کنترل پنل از آن دسته پنل های قدرتمند و قابل تنظیمی است که افراد زیادی با آن کار می کنند و تست آن را پس داده است.

کاربران سیپنل می توانند در هر صورت مشکلات خود را توسط تیم پشتیبانی فعال این شرکت برطرف کنند.

عملکرد راحت و ساده این پنل با رابط کاربری ساده اش نظر افراد را به خود جلب کرده است و پس از اتمام کار می توان از این پنل به خوبی استفاده کرد.

 • با استفاده از سی پنل می توانید:
 • فایل های مورد نظر را نصب کنید
 • استفاده از پهنای باند را بررسی کنید
 • سیستم های مدیریت محتوای مختلف مانند وردپرس را نصب و مدیریت کنید.
 • آپلود فایل
 • از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید
 • نام دامنه را به هاست متصل کنید
 • ایجاد ایمیل و مدیریت ایمیل
 • ،

دایرکت ادمین:

دایرکت ادمین کنترل پنل با گرافیکی جذاب و ساده است که مدیریت سایت ها را روی سرورها و هاست ها ساده کرده است.

یکی از مزایای این کنترل پنل اجتناب از محدودیت است.

برخلاف کنترل پنل سی پنل که امروزه ممنوع است و به سختی می توان آن را روی سرورها و هاست های ایرانی نصب کرد.

کنترل پنل دایرکت ادمین به راحتی هاست اشتراکی قابل نصب است.

سرعت این کنترل پنل بسیار بالا بوده و طراحی ساده آن کار را برای کاربران آسان کرده است.

دایرکت ادمین را فقط می توان در سیستم های CentOs، Debian، FreeBSD، RedHat Linux اجرا کرد.

دایرکت ادمین دارای پشتیبانی فنی نامحدود در بسته های مختلف ماهانه و سالانه می باشد.

4 مرحله برای استفاده از ویژگی حالت نجات در سرورهای مجازی

حالت نجات چیست؟

Rescue Mode اصطلاحی است که برای توصیف روشی که یک محیط کوچک لینوکس به طور کامل از دیسک بوت می شود استفاده می شود.

همانطور که از نام آن پیداست، حالت نجات برای نجات شما از چیزی است.

در عملکرد عادی، سیستم لینوکس Red Hat شما از فایل‌های موجود در هارد دیسک سیستم شما استفاده می‌کند.

از آن برای انجام همه کارها استفاده می کند – اجرای برنامه ها، ذخیره فایل های شما و موارد دیگر.

با این حال، ممکن است مواقعی پیش بیاید که نتوانید لینوکس را به طور کامل اجرا کنید.

برای دسترسی به فایل های آن بر روی هارد دیسک سیستم خود.

با استفاده از حالت نجات، امکان دسترسی به فایل های ذخیره شده در هارد دیسک سیستم شما وجود دارد.

حتی اگر واقعاً نتوانید لینوکس را از روی هارد دیسک اجرا کنید.

دلایل ورود به حالت نجات

معمولاً به یکی از دلایل زیر وارد حالت نجات می شوید:

 1. شما نمی توانید لینوکس را راه اندازی کنید و می خواهید آن را برطرف کنید.
 2. مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری دارید و می خواهید چند دیسک مهم را از هارد دیسک سیستم خود بازیابی کنید.

با استفاده از ویژگی Rescue Mode

اگر به هر دلیلی سیستم عامل سرور مجازی شما از کار افتاده است، با فعال کردن این قابلیت؛

یک سیستم عامل به سبک فدورا که به طور موقت در کنار سیستم عامل فعلی شما نصب شده است

که به راحتی می توانید پارتیشن خود را از طریق کد نصب کنید

و به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید و موارد مهم را از طریق FTP به مکان دیگری انتقال دهید.

گام اول:

وارد پورتال کاربری خود شوید و از قسمت Services بر روی سرویس مورد نظر خود کلیک کنید.

مرحله دوم:

در صفحه باز شده بر روی گزینه Rescue Mode کلیک کنید

مرحله سوم:

رمز عبور خود را برای کاربر روت مرتبط با سیستم عامل موقت فدورا در فیلدهای مربوطه وارد کرده و سپس بر روی دکمه فعال سازی Rescue Mode کلیک کنید.

گام چهارم:

برای اجرای سیستم عامل موقت فدورا، سرور مجازی را مجددا راه اندازی کنید.

برای دسترسی به این سیستم عامل و انجام عملیات لازم؛ شما باید یک اتصال کنسول به سرور از طریق VNC یا HTML 5 داشته باشید.

برای مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر؛ با ما در تماس باشید

دستور netstat چیست و چه کاربردی در مدیریت سرور اختصاصی دارد؟

دستور emosh چیست و در مدیریت سرور اختصاصی چه کاربردی دارد؟

به طور کلی این دستور مخفف است آمار شبکه دستوری برای دریافت وضعیت شبکه وجود دارد و یکی از ابزارهایی است که هر مدیر لینوکس برای کار با سرور یا سرور اختصاصی باید با آن آشنا باشد.

با کمک netstat می توانید ببینید که کدام پورت ها روی کدام پروتکل ها از طریق کدام برنامه ها اجرا می شوند و از کدام منبع یا اطلاعات مقصد دریافت یا ارسال می شوند.

و از netstat برای یافتن مشکلات در شبکه و میزان ترافیک شبکه به عنوان معیار کارایی استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که سایر ابزارهای مختلف مانند xnetstat وجود دارد که
تمام اطلاعات سفارش netstat به صورت گرافیکی در محیط ویندوز به شما نشان می دهد.

با این آموزش همراه ما باشید:

نت استات سوئیچ های متعددی دارد که می تواند اطلاعات مختلف را از شبکه استخراج کرده و به شما نشان دهد، در صورت علاقه می توانید اطلاعات بیشتری را از این دستور در این لینک دریافت کنید.

گاهی سرور اختصاصی برای مشاهده اینکه چه نرم افزاری روی یک پورت خاص اجرا می شود، لازم است

در این حالت می توانید از دستورات و سوئیچ های زیر استفاده کنید:

به دنبال شماره فرآیند و نام برنامه ای باشید که از آن پورت استفاده می کند.

به عنوان مثال، می خواهیم ببینیم کدام نرم افزار از پورت 80 استفاده می کند:

netstat -ntpl | grep :80

اگر بخواهیم این نرم افزار را متوقف کنیم، می توانیم از دستور زیر استفاده کنیم:

netstat -ntpl | grep :80 | awk '{print $7}' | sed -E 's/([d]+?)/(.*)/1/' | xargs kill -9

می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید
و سوالات خود را از سرورهای مجازی و سرورهای اختصاصی ایران و خارج از کشور با ما در میان بگذارید.

و آموزش های تصویری فارسی بیشتر در سرور تهران را دنبال کنید.

موفق و پایدار باشید..

مدیریت فرآیندها با دستور Apex

دستور بالا برای نمایش و مدیریت فرآیندهای در حال اجرا در پس‌زمینه توزیع لینوکس شما است. با این دستور می توانید اطلاعات مربوط به این فرآیندها را به صورت پویا مشاهده کنید.
به طور خاص، خلاصه ای از اطلاعات سیستم و لیستی از فرآیندهای مبتنی بر استفاده از CPU، که در حال حاضر توسط هسته لینوکس مدیریت می شود، می تواند به عنوان خروجی این دستور مشاهده شود.
به طور پیش فرض این دستور هر 3 ثانیه یکبار به روز می شود.

دستور مورد نظر برای اجرای بالا:

در بالا#

خروجی این دستور به صورت زیر خواهد بود:

خط اول این خروجی زمان جاری سیستم، زمان راه اندازی سیستم یا به اصطلاح UPTIME سیستم را نشان می دهد.
تعداد جلسات فعال و بار پردازنده در فواصل 1 دقیقه آخر، 5 دقیقه آخر و 15 دقیقه آخر است.

خط دوم اطلاعات در مورد تعداد کل فرآیندها، از جمله: تعداد فرآیندهای در حال اجرا،
تعداد فرآیندهای خواب،
متوقف می شود و زامبی خبر می دهد.

خط سوم میزان استفاده از CPU را به صورت درصد نشان می دهد که معنی کلمات و اختصارات این خط به شرح زیر است:

ما: کاربر

sys: سیستم

ni: خوب

شناسه: زمان بیکاری

wa:io-wait

سلام: زمان وقفه سخت افزاری

ج: زمان وقفه نرم افزاری

Cent: زمان سرقت شده از این VM توسط Hypervisor

دو خط بعدی در خروجی اطلاعات مربوط به RAM و استفاده از حافظه swap را نشان می دهد.

جدول نمایش داده شده در زیر این خطوط فهرستی از فرآیندهایی است که واقعاً در حال اجرا هستند.

زمان به روز رسانی فرمان بالا را تغییر دهید

برای تغییر نرخ تازه سازی یا زمان به روز رسانی جدول که گفتیم به طور پیش فرض هر 3 ثانیه یکبار است.
حرف d را از صفحه کلید تایپ کرده و عدد مورد نظر را وارد کنید.
برای مثال پس از وارد کردن d عدد 7 را وارد کرده و Enter را فشار دهید.
پس از این جدول شما هر 7 ثانیه یکبار به روز می شود.

برای متوقف کردن یک فرآیند، باید کاراکتر k و سپس PID آن فرآیند را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

مرتب سازی خروجی:

لیست فرآیندها را می توان بر اساس پارامترهای خاصی مرتب کرد.
برای انجام این کار، در حالی که دستور top در حال اجرا است، یکی از حروف P، M، T و N را تایپ کنید:

کلید P: مرتب سازی بر اساس استفاده از CPU

کلید M: سفارش بر اساس میزان مصرف رم

t: مرتب سازی بر اساس ستون زمان

N: مرتب سازی بر اساس PID

همانطور که می بینید، دستور ساده top اطلاعات زیادی در مورد مصرف منابع سیستم و فرآیندهای در حال اجرا در اختیار شما قرار می دهد.
با اجرای این دستور می توانید کنترل بیشتری بر عملکرد سیستم خود داشته باشید.