منو سایت

تغییرات و ویژگی های جدید CentOS 8

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تغییرات و ویژگی های جدید CentOS 8

امروزه CentOS به طور گسترده در بین توسعه دهندگان و مدیران سیستم استفاده می شود. از آنجایی که کنترل کاملی بر بسته‌های نرم‌افزاری منبع باز و قابل تنظیم خود ارائه می‌دهد، همچنین پایدار است و دارای یک جامعه پشتیبانی فعال و بزرگ است. همه این موارد باعث شده است که CentOS که از قابلیت اطمینان بالایی نیز برخوردار است، به یک انتخاب محبوب در بین سیستم عامل های سرور تبدیل شود. اکنون در این مقاله می خواهیم با ویژگی های جدید سنتوس 8 بیایید بیشتر با هم آشنا شویم.

CentOS 8 در 24 سپتامبر 2019 منتشر شد. از آنجایی که این یک توزیع لینوکس است که از Red Hat Enterprise Linux (RHEL) مشتق شده است، تیم CentOS مجبور شد زیرساختی برای پشتیبانی از RHEL 8 ایجاد کند.

ویژگی های جدید سنتوس 8

ویژگی های جدید CentOS 8

محیط دسکتاپ

برخلاف نسخه‌های قبلی CentOS که نصب پیش‌فرض شامل رابط کاربری گرافیکی نبود، محیط دسکتاپ پیش‌فرض برای CentOS 8 گنوم 3.28 است.

شبکه

با توجه به ویژگی های شبکه، دو به روز رسانی عمده وجود دارد:

  • CentOS اکنون با پشته شبکه TCP نسخه 4.16 عرضه می شود.
  • از nftables به جای iptables استفاده کنید

مهمتر از همه: این تغییرات ثبات و بهبود عملکرد را تضمین می کند.

مدیریت نرم افزار

مدیر بسته YUM در Cent OS 8 نسخه 4.0.4 است. که اکنون از فناوری DNF (Dandified YUM) در باطن خود استفاده می کند. DNF نسل بعدی YUM است و برای اجرای بهتر و مدیریت نرم افزارها از جمله نصب، حذف و به روز رسانی استفاده می شود. در واقع Centos 8 به شما امکان می دهد از هر دو (YUM و DNF) برای مدیریت بسته استفاده کنید.

مجازی سازی

CentOS نسخه 8 با KVM (qemu-kvm 2.12) ارائه می شود و موارد زیر را پشتیبانی می کند:

  • هسته لینوکس از جداول صفحه سطح 5 پشتیبانی می کند.
  • پیشگیری از دستورالعمل حالت کاربر (UMIP)، که یک ویژگی امنیتی است و برای محدود کردن دسترسی کاربر به کل تنظیمات سیستم استفاده می‌شود.
  • SafeStorage قابلیت ذخیره سازی بلوک را در تمام معماری های CPU RHEL فراهم می کند.
  • سازگاری بین NVIDIA vGPU و کنسول های VNC.
  • ویژگی Sandboxing توسط شبیه ساز QEMU برای اطمینان از تست کد امن معرفی شده است.

ارتقا سطح امنیت

تیم CentOS قابلیت‌های امنیتی را برای تضمین امنیت داده‌ها و جلوگیری از رخنه‌ها بهبود بخشیده است. آخرین نسخه در حال حاضر دارای OpenSSL 1.1.1 است که به طور پیش فرض شامل TLS 1.3 است. این تضمین می کند که تمام داده های شما و مشتریان شما از نظر رمزنگاری ایمن هستند.
همچنین، Centos 8 امکان ایمن سازی اطلاعات خود را به شما ارائه می دهد. و نیازی به تغییر تنظیمات امنیتی برنامه ندارید.

ویژگی های جدید CentOS 8

Centos Stream

CentOS Stream پروژه ای است که پروژه های فدورا و RHEL را ترکیب می کند. تیم CentOS نسخه Stream را به عنوان یک توزیع متحرک ایجاد کرد تا تاخیرها و مشکلات سازگاری را پس از به‌روزرسانی اصلی حذف کند.

انتشار Cent OS 8 در واقع یک به روز رسانی قابل توجه است. و شامل تعدادی ویژگی جدید، از جمله به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری است که توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های وب و بارهای کاری کانتینر استفاده می‌کنند.

سیستم مورد نیاز برای نصب سنتوس 8

در مطالب قبلی سیستم عامل Cent OS 7 را مرحله به مرحله نصب کرده بودیم. حالا می خواهیم ببینیم برای نصب نسخه 8 به چه چیزی نیاز داریم:

  • ،برای نصب CentOS 8 به حداقل 2 گیگابایت رم نیاز دارید. برای عملکرد بهتر و سریعتر استفاده از رم 4 گیگابایتی پیشنهاد می شود.
  • – بهتر است قدرت پردازشی بیش از ۲ گیگاهرتز داشته باشید.
  • – 20 گیگابایت فضای دیسک نیز مورد نیاز است که به منظور نصب CentOS به صورت خام است. در این آموزش گام به گام نصب Tradition OS 8 می توانید مراحل نصب را به صورت تصویری دنبال کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سرور داخلی یا سرور خارجی با ما تماس بگیرید.